Hej!
Har bakat en hel del surdegsbröd. Dock kör jag "startfusk" med jäst i. Kör 3 dl vatten, 3 dl mjöl och halv jäst (alternativt 6+6 men fortfarande bara halv jäst).
Mjöl brukar jag ta rågmjöl, ibland grov ibland fin. Har kört "fyra sädesslag" och rågsikt också. Det har aldrig varit några problem med resultatet för min del.
Jag är noga med att alltid mata degen varje dag. Brukar låta den stå 3 dgr (bakdag 3:e dan men kan även bli 4:e).
Hörde med en bagare (funderade ett tag att utbilda mig till det) och han sade att det gör inget hur länge den står bara man matar den.
När det gäller dåliga bakterier etc så har jag heller aldrig haft problem med detta (låter degspadet stå i rumstemperatur i bunke med lock på).
Vid bakdagen brukar jag använda filmjölk som degvätska. Filmjölken tar fram rågsmaken.
Har aldrig använt bakmaskin (inget ont i det det) utan bara muskelkraft (bra motion

). Börjar med 300 knådtryck med träslev i bunken därefter 10 minuters knådning på bakbordet.
Kör med baktermometer (95 grader för färdigt resultat) (ugnsvärme 200 grader).
Det blir lyckat varenda gång!
