av Björne Redux » sön 05 maj 2019, 14:16
Har alltid fipplat runt lite med motorer sedan jag var liten, men aldrig på någon seriös nivå. Kan trimma en moppe och har några "bush-mechanic"-knep på lager för bil, men skulle vilja bli bättre.
Finns det några bokresurser rörande mek som ni vet av? Helst nybörjar- till medium-nivå, är inte intresserad av tekniskt avancerat mek med moderna bilar utan mer hur man håller liv i gamla härkar till motorcyklar, bilar och traktorer.
Gärna också på svenska. Engelska behärskar jag flytande, men problemet är att amerikansk litteratur (verkar finnas många jänkare som skrivit bra böcker kring detta) är att de håller fast vid det imperiala måttsystemet, och jag orkar inte behöva översätta varenda mening till metriska enheter.
Något tips?
When two tribes go to war
A point is all that you can score