Swedish Survivalist

Är du förberedd?





Ny tråd Denna tråd är låst, du kan inte redigera inlägg eller besvara den.  [ 2 inlägg ] 
Författare Meddelande
 Inläggsrubrik: Övervakningskamera
InläggPostat: tis 30 okt 2018, 10:18 
Offline
There's no fate but what we make for ourselves
Användarvisningsbild

Blev medlem: fre 29 sep 2017, 17:06
Inlägg: 629
Blondie skrev:
Till Admin:
Med tanke på hur ofta kameraövervakning kommer upp på forumet och många vet inte vad och vad inte som gäller, så föreslår jag att stycka upp denna tråden med inläggen som handlar om lagen och skapa en separat tråd: Att tänka på vid kameraövervakning.
Så kan den tråden ha en levande diskussion om olika situationer, exempel osv osv.

Vill man veta vad som gäller är det bara att gå och läsa förstahandsinformationen om det. D v s vill jag veta vad lagarna säger i detta land så läser jag lagarna. Tank var ändå vänlig nog att bifoga en länk så det är bara klicka på den.

_________________
We know some people do incredibly stupid and unpredictable things. But if we haven’t planned for that incredibly stupid or unpredictable thing, maybe we end up being the stupid person, and a victim of the unpredicted thing.


Top
 Profil  
 
 Inläggsrubrik: Re: Övervakningskamera
InläggPostat: tis 30 okt 2018, 11:27 
Nu var ju dina två första poster i tråden inte bara fyllda med sakfel, utan också off topic. Det är såklart irriterande.

Blondie skrev:

Sedan kan du sluta o vara så nedlåtande i tonen, för jag har väl inte gjort dig något vad jag vet..

Nedlåtande ton? Du menar såhär:
Blondie skrev:

Så som du uttrycker dig så verkar du ju noll koll själv

Jag har styrkt mina påstående med citat och länkhänvisningar.

Bevisligen har du fel om följande:
Blondie skrev:
ja det stämmer, förutom att fram till din entrédörr är det allmän plats, då vem som helst får gå fram och ringa på din dörr.


Tomtmark är inte allmän plats i någon del av lagen, varken i Plan- och Bygglagen, Brottsbalken, Vapenlagen eller andra rättskällor där tomt återfinns. Faktum är att Nödvärnsrätten inkluderar "gård" vilket inbegriper tomtmark "[nödvärn föreligger]Mot den som olovligen trängt in i eller försöker tränga in i rum, hus, gård eller fartyg.". Det har dock inte, vad jag vet fritt ur minnet, någonsin prövats i högre instans. Vidare gäller inte annan lag, exempelvis allemansrätten, tomtmark.

Jag återciterar PBL:
Citera:
Enligt PBL är en tomt ett område som inte är en allmän plats men som omfattar mark avsedd för en eller flera byggnader och mark som ligger i direkt anslutning till byggnaderna och behövs för att byggnaderna ska kunna användas för avsett ändamål.


I Prop. 2017/18:231 s.139 kan man läsa följande:
Citera:
Bevakning som sker i en privatbostad av den som bor där omfattas normalt av undantaget.
Detsamma gäller t.ex. bevakning av personens tomtmark, garage och förråd. Undantaget omfattar dock inte kamerabevakning i offentliga miljöer eller av områden som är privatägda men allemansrättsligt tillgängliga, dvs. platser dit allmänheten har tillträde.

Källa: https://data.riksdagen.se/fil/050D5CBC- ... D9CCA11E57

Blondie skrev:
ja det stämmer, förutom att fram till din entrédörr är det allmän plats, då vem som helst får gå fram och ringa på din dörr.
Annars skulle vi alla kunna komma undan jägarna från tv-tjänst genom att anmäla dem för olaga intrång o hemfridsbrott om det inte var tillåtet för dem att gå fram till dörren o ringa på. :twisted:


Angående hemfridsbrott:
Citera:
Om du olovligen beträder någon annans tomt kan du göra dig skyldig till hemfridsbrott, brottsbalken 4 kapitlet 6 §. Du ska då intränga på en plats där någon har sin bostad, vilket innefattar t.ex. en villaträdgård. Påföljden är böter.

https://lawline.se/answers/far-man-betr ... rivat-mark

Så du kan mycket väl anmäla TV-tjänst för detta. Rekommenderar dock att man skyltar tex "Att beträda tomten utan uttrycklig inbjudan resulterar i anmälan om Hemfridsbrott" eller liknande, då kan inte den ovälkomna besökaren hävda att de trodde de var välkomna.


Sammanfattning: Du får filma och spela in hur mycket du vill på din egen tomt, villaträdgård etc. Om någon olovligen befinner sig där får du därutöver också använda nödvärn samt anmäla för hemfridsbrott.

Undvik fortsatta insinuationer om att jag har "noll koll" i ämnet så länge du inte ha källor som motbevisar mig.

Admin - splitta tråden gärna.


Top
  
 
Visa inlägg nyare än:  Sortera efter  
Ny tråd Denna tråd är låst, du kan inte redigera inlägg eller besvara den.  [ 2 inlägg ] 


Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 0 gäster


Du kan inte skapa nya trådar i denna kategori
Du kan inte svara på trådar i denna kategori
Du kan inte redigera dina inlägg i denna kategori
Du kan inte ta bort dina inlägg i denna kategori

Sök efter:
Hoppa till:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Mod Databas :: Återställ block
Swedish translation by Virtuality & phpBB Sweden © 2006-2008
Swedish Portal translation by Raben © 2008
phpBB SEO
Portal XL 5.0 ~ Plain 0.2
Skapa forum | Våra villkor | Integritet | ForumPortalen | Rapportera forumet