Det skulle kanske samtidigt vara bra att korrigera det framträdande påståendet om att ni har en full V-egg, då det på era egna bilder tydligt framgår att det utöver den primära slipfasen även finns en liten sekundär slipfas längst ut. Denna extra slipfas antar jag är i en vinkel som är något större än de 5 grader som nämndes tidigare? Jag utgår från att ni inte på allvar menar att er kniv har en eggvinkel på 5 grader? (Eller ens 10 grader?) 20-40 grader brukar vara det normala.
Det vore kanske en mer korrekt beskrivning att säga att kniven har en V-slipning kombinerad med en liten sekundär egg för högre eggtålighet? Med andra ord en helt normal slipning som inte på något sätt avviker från hur de flesta vanliga knivar är slipade.
Kanske något i stil med: (Fritt fram att sno utan hänvisning.)
Citera:
Kniven har en primär bladvinkel som är 10(?) grader och levereras med en sekundär eggvinkel som är XX grader. Slutanvändare kan enkelt slipa om den sekundära eggvinkeln, för att anpassa kniven till olika ändamål.
Det här med primär och sekundär slipfas: Typiskt är den primära slipfasen den slipfas kniven har då den vårmebehandlas och härdas. Därefter ger man kniven den sekundära slipfasen för att färdigställa den. Det är därför det kallas primär och sekundär. Man gör först den primära, sedan den sekundära. För vissa knivar, exempelvis slöjdknivar, så har kniven kanske ingen sekundär slipfas alls. Bara den primära.